Ръководителят на производствения център на Кока-Кола ХБК България в Банкя отговаря на въпросите на Dnes.bg
Наскоро Системата на Кока-Кола в България обяви, че започва поетапно въвеждане на прикрепени към бутилките капачки за всички свои напитки в пластмасови бутилки, но минерална вода „Банкя“ беше първата, която предприе тази иновация преди повече от година. Постигнахте ли това, което очаквахте?
Изключително горди сме, че минерална вода „Банкя“ беше пионер във въвеждането на тази иновация. Приехме това предизвикателство две години преди то да стане задължително за всички производители на напитки в Европейския съюз, защото силно вярваме, че събирането на бутилката заедно с капачката и рециклирането на цялата опаковка допринася за по-малко отпадъци в природата и е поредната малка, но важна стъпка към общото ни по-добро и чисто бъдеще.
Преди месец започна и поетапното ни преминаване към прикрепени капачки към PET бутилките за цялото ни безалкохолно портфолио. Иновацията е в отговор на изискванията на Директивата на ЕС за пластмасата за еднократна употреба, които влизат в сила през 2024 г. и които ние стриктно спазваме.
Разбира се, има хора, които приемат промените по-трудно, независимо от техния характер, но в случая с прикрепената капачка всичко е много лесно – просто отваряме капачката, оставяме я прикрепена към бутилката, пием напитката си, затваряме отново и изхвърляме цялата опаковка за рециклиране в предназначените жълти контейнери. Накратко – наслаждаваме се и правим добро.
Знаем и че много от потребителите се вълнуват как тази промяна ще се отрази на кампанията „Капачки за бъдеще“ и тук е важно да спомена, че като отговорна компания, ние ще продължим да спазваме Европейското законодателство. В същото време, приветстваме усилията на организаторите на „Капачки за бъдеще“ да бъде събирана всякакъв вид пластмаса, както и вече инициираните от тях кампании за събирането на бутилки и кенове. Вярваме, че целта ни е обща – все повече опаковки да бъдат събирани и рециклирани. Важно е те да не попадат в природата, а в контейнерите за рециклиране на пластмаса.
Цялото интервю с Емил Колев можете да намерите тук.